
Képet kaptam az akkori Amerikáról, amikor még a fekete és fehér bőrűek között hatalmas ellentét húzódott. A Threagoode család másmilyen volt: ők befogadták a Feketéket, munkát adtak nekik, barátaikká váltak néhányan.
A történet, regény alappillére két nő beszélgetése: Evelyn egy besavanyodott feleség és Ninny (Mrs.Threadgoode) a Rózsaterasz Idősek Otthona lakója. Ez a két hölgy találkozik vasárnaponként ebben az otthonban, beszélgetéseik következtében bontakozik ki a történet lényege. A fásult, kövér, életunt Evelyn az idős hölggyel való találkozásaik, beszélgetéseik következtében ismeri meg az egykori (1930-as évek) alabamai Whistle Stop lakóit, azoknak életét. Ninny már gyermekkorát a Threadgoode családban töltötte, ide ment férjhez, így elsődleges és hiteles történeteket tud mesélni Evelynnek.
A családtagokat (Idgie, Buddy, Cleo, Essie Rue, Ruth,stb.), a család történetében előforduló eseményeket (születés, halálozás, baleset…), Whistle Stop kedvenc kávézóját a Feltételes Megállót (az oda járó lakosokkal együtt) mind megismerhetjük Ninny tolmácsolásában.
Az én lineáris beállítottságú fejemmel elég nehezen követtem az eseményeket a könyv harmadáig. Számomra nagyon zavaró volt megszokni a regény érdekesnek mondható felépítését. Vannak a jelenkori (1986-os) beszélgetések, és utána össze-visszaságban következnek a beszélgetésekhez kapcsolódó események és a „Színes vegyes” az alabamai Whistle Stop heti hírújság hírei. (Ezek természetesen nincsenek időrendben, mert a 86-87 éves Ninny emlékezete már megkopóban van, így nem időrendben emlékezik vissza.)
Azt olvastam valahol erről a könyvről, hogy a könyv végén derül ki: ki is tulajdonképpen a főhős ebben a történetben? Számomra egyértelmű volt az első perctől. Nem derült ki róla a könyv végére értett „főhősiesség”, de valahogyan folyamatosan a szemem előtt lebegett egy a nő. (Természetesen nem árulom el :-))
A könyvet a nehéz kezdet után végül jó érzéssel tettem le, de a kiválót nem kapta meg. Olyan volt számomra, mint az Okos lány története: tetszett is meg nem is, érdekes is volt meg nem is, izgalmas volt meg nem is. Volt benne egy érdekesség a végén, de a hatalmas lecsapás, vég, amit én a legtöbb történet végén várok, nem jött el számomra.
(Egy szót még Evelynről: A Ninny-vel való beszélgetések során életét megváltoztatta, értékelni kezdte önmagát, pesszimistából optimistává változott, és szépnek találta az életét végül.)
Kedvenc karakter: Dot Weems
5 megjegyzés:
én azért szeretem ezt a könyvet nagyon, mert bár vannak benne tragédiák, olyan bölcs, emberi és optimista, hogy mindig visszahozza az életkedvem! :o)
Ez teljesen igaz, ha az egész 400 oldalt tekintem. Nem hittem volna, hogy feltornázza magát 8 csillagig, mert nehezen álltam rá.
Szeretnék így megöregedni én is, ennyi élményt szerezni, de még messze vagyok mindkettőtől...
Ma végre sikerült megnéznem a filmet. Nagyon klasszul összehozták. Érthető, követhető, a fontos momentumokat tartalmazza.
Stippi: emlékszel, miről beszélgettünk utána? szerintem nem Idgie az.
emlékszem! :o) nekem meggyőződésem, hogy a filmben ő az, de a könyvben nem. igaz, ellenérveket is tudnék mondani...
pont tegnap vettem észre, hogy megjelent dvd-n (lehet , hogy évekkel ezelőtt.. :o( ) muszáj megszereznem!!
sziasztok! ha valakinek megvan a könyv pdf fileban, légyszi küldje át nekem!!!!! maul.ibolya97@gmail.com
Ha van ötlet honnan szerezhetem me, akkor is légyszi. köszönöm :))
Megjegyzés küldése